Kas ir "agile" un ar ko tas atšķiras no IT projektu vadīšanas?

Katru dienu Rīgas Programmēšanas skola saskaras ar cilvēkiem, kurus interesē IT joma. Šādā veidā mēs sapratām, ka ne visi, kas vēlas strādāt šajā jomā, ir ieinteresēti tikai programmēšanā. Cilvēkiem piemīt dažādi talanti un tie var tikt izpausti vairākās jomās. Projektu vadītāji ir ļoti svarīga pozīcija, arī IT nozarē. Tomēr IT projektu vadība ir diezgan sarežģīts un izaicinošs process. Agile projekta vadības metodes var palīdzēt. Šis raksts īsumā iepazīstinās ar Agile metodoloģiju un izskaidros atšķirīgās lietas salīdzinājuma ar “parasto” projektu vadību.

Gan IT, gan jebkurā citā projektā, sākumā svarīgākais ir noskaidrot klienta vajadzības, tad plānot budžetu un darbības plānu. Ļoti bieži tiek pieņemts, ka klients zina, ko viņš grib; ka uzņēmēji zina, kā veidot, un ka projekta attīstībā nekas nemainīsies. Kad projekts ir pabeigts, tas tiek testēts un izsniegts klientam. Tomēr patiesībā reti viss notiek tik gludi, un šeit sākas problēmas – klients redz gala rezultātu, saprot, ka kaut kas ir jāmaina, kaut kas neatbilst izvirzītajiem nosacījumiem. Šajā gadījumā vairs nav pietiekama budžeta un papildu laiks ir izniekots. Un reizēm mainīt vienu lietu projektā, praksē nozīmē izstrādāt pilnīgi jaunu projektu.

Agile metožu izstrāde ir paredzēta, lai novērstu iepriekš aprakstīto procesu. No ierastās projektu vadības “Agile” galvenokārt atšķiras ar to, ka projekts netiek veikts viss uzreiz. Sākumā tiek izstrādāts rīcības plāns, kurā tiek noteikti mērķi un prioritātes, bet viss ir sadalīts mazos soļos. Atšķirībā no projektu vadības, izmantojot Agile metodes, tiek uzskatīts, ka klients atradīs to, ko viņš vēlas, procesa gaitā. Savukārt projekta izstrādātāji veidos projekta attīstības plānu pa posmiem. Tādā veidā trūkumi, budžets un projekta ilguma svārstības ir samazinātas līdz minimumam. Īpaši IT projektiem, ir svarīgi veikt izmaiņas cik vien drīz tas ir iespējams, bet ne tad, kad viss projekts jau ir pabeigts.

Tādējādi “Agile” metodoloģija palīdz strādāt vieglāk, ātrāk un vienkāršāk – izvairoties no grūti labojamām kļūdām un retas komunikācijas ar klientu un, protams, veidojot izmaksu ietaupījumu. Agile ir termins, kas kopīgi apraksta visas metodikas, kas atbilst šiem principiem. Metodoloģijas ir dažādas – viena no tām skaidri norāda projekta posmus, cita atstāj lielāku brīvību, ir daudz pielāgojamāka. Metodikas izvēli parasti nosaka uzņēmuma vai projekta lielums, un apjoms. Viena no populārākajām Agile metodēm ir Scrum un Kanban – ar tām iepazīstināsim citos mūsu rakstos.

KAS NOTIEK MŪSU SKOLĀ?

Reģistrācija
Kontakti