Kļūdas, kuras vizbiežāk pieļauj iesācēja līmeņa programmētāji

Ja esi iesācējs, tad esi apguvis programmēšanas pamatus un esi nedaudz saskāries ar programmēšanu praksē. Programmētāja sākuma posms nav viegls, un ir zināms, ka pildot kādu no praktiskajiem uzdevumiem vajadzēs saskarties ar kļūdām. No vienas puses tas nemaz nav slikti, jo kā zināms, mēs mācāmies no kļūdu pieļaušanas, un tādā veidā pilnveidojam sevi. Bet no otras puses, bieža kļūdu pieļaušana un neveiksmes var izraisīt neapmierinātību un mazināt motivāciju. Lai to novērstu, mēs vēlamies dalīties ar vissbiežāk pieļaujamajām kļūdām iesācēja līmeņa programmētāju vidū.

Koda rakstīšana bez plāna

Nevienu kvalitatīvu saturu nevar izveidot bez plānošanas. Koda rakstīšana nav izņēmums. Protams, var gadīties, ka kādu neliela sīkkrīka kodu var uzrakstīt bez īpaša plāna, bet daudzos gadījumos ir vērts izmantot šo secību: apdomā, izpēti paraugus, plāno savu darbu, pildi darbu, mēģini pielāgoties. Ja vadīties pēc šiem kritērijiem, labi apdomāts un strukturēts koda uzrakstīšanas plāns programmēšanā aizņem apmēram desmito daļu no kopējā darba apjoma. Jo programmēšana neskaitās tikai koda rakstīšana – tas ir darbs, kas prasa loģisku domāšanu un radošu pieeju.

Pārāk daudz plānošanas

Lai gan plānošana skaitās kā viena no galvenājām programmēšanas daļām, Jums nevajadzētu ar to pārspīlēt. Lai sāktu programmēt, ir nepieciešams plāns, nevis ideāls plāns. Tam nevajag veltīt ļoti daudz laika, jo programmējot, daudz kas var mainīties. Labs ieteikums būtu:  plānojiet vienu soli uz priekšu, nevis visu projektu uzreiz.

Pirmā risinājuma izvēle

Ja sastopaties ar problēmām programmēšanā, un zināt kā to atrisināt – nesteidzieties. Pirmkārt, apsveriet, vai tas ir patiešām labs risinājums, kas vēlāk neradīs vēl vairāk problēmu. Otrkārt, centieties atrast vairākas iespējas, ka atrisināt problēmu.

Faktiski, ja jums ir tikai viens problēmas risinājums, visticamāk, jūs pat gluži labi nesaprotat radušos problēmu. Laba programmētāja uzdevums ir atrast pēc iespējas vairāk problēmas risinājumu un izvēlēties visvienkāršāko variantu, kas, visticamāk, bez kļūdām nodrošinās vēlamo rezultātu.

Problēmas novēršana

Bieži vien programmētāji, īpaši iesācēji, strādājot, saskaras ar līdzīgām problēmām, un meklē palīdzību no programmētājiem interneta vidū, dažādos forumos. Ar cerību, ka kāds ir atradis vislabāko risinājumu tādai pašai problēmai, tādā veidā ietaupot laiku. Tomēr, izmantojot citu programmētāju risinājumus, nav labākais no variantiem. Tādā veidā jūs nesapratīsiet, kāpēc jums radās kļūdas, un vēlāk nespēsiet novērst citas radušās problēmas.

Neapšaubāms kods

Dažreiz, ja programma strādā labi, tas nenozīmē to, ka tā ir ieprogrammēta perfekti. Vienmēr pastāv iespēja, ka kādā no programmēšanas koda daļām varēs atrast kļūdu. Un ir labi, ja programmētājs – iesācējs, pēc iespējas ātrāk spēj saredzēt un izvairīties no sarežģītiem, slikti uzrakstītiem kodiem. Pretējā gadījumā var likties, ka šie kodi ir uzrakstīti pareizi, bet vēlāk var rasties problēmas. Tāpēc savos projektos nekad neatstājiet nesaprotamas, sarežģītas koda rindas, pat, ja viss labi strādā. Tikai tad, kad jūs spēsiet pilnībā saprast koda darbības principu, jūs verēsiet izlemt, vai tas ir labs, vai slikts kods.

Pareizo rīku izvēle

Uzsākot programmēt, jūs sastapsieties ar daudziem rīkiem, kas palīdzēs jums izveidot projektu. Ar laiku un pieredzi sapratīsiet, kuri no tiem ir labāki un kuri sliktāki. Tomēr, izvēloties jums tīkamākos rīkus – esiet uzmanīgi. Jo šie rīki var būt neērti un nepiemēroti jūsu kodam, kas slikti ietekmēs tālāko darbību. Labākais veids kā saprast, vai rīks derēs jūsu projekta izveidei, ir izpētīt visus pieejamos rīkus, un pēc tam izlemt, kurš no tiem vislabāk darbosies.

Izvairīšanās no kritikas

Iesācēji bieži vien baidās no kritikas, nespēj to novērtēt un izvairās no tās. Tomēr tāda pieeja nav laba. Kritika ir ļoti vērtīga un pamācoša lieta. Jo tādā veidā jauns programmētājs pastāvīgi mācās. Un ar laiku ir jāspēj tam pielāgoties un prast novērtēt citu cilvēku komentārus un ieskatus, jo īpaši, ja tas dod labus rezultātus kāda projekta izveidē.

Slikta attieksme pret kļūdām

Jaunpienācēji programmēšanas pasaulē bieži vien baidās no kļūdām. Neskatoties uz to, kļūdu pieļaušana var būt vērtīga. Tas nozīmē, ka rakstot kodu, jums rodas progress, un pieļaujot kļūdu, jums ir iespēja pierādīt sev, ka spējat to novērst. Profesionāliem programmētājiem patīk saskarties ar kļūdām, jo tas savā ziņā ir kā izaicinājums viņiem, un viņi lepojas, ka spēj padarīt koda daļu labāku. Līdz ar ko, iesakām skatīties uz kļūdām pozitīvi, jo tās var vērtēt kā mūsu “palīgus” un “skolotājus” savā pilnveidē.

Pārtraukumu neizmantošana

Cilvēki, kas tikko kļuvuši par programmētājiem bieži vien ir tik aizrautīgi ar savu darbu, ka aizmirst par to, ka ķermenim un smadzenēm ir nepieciešama atpūta. Un šajā jautājumā nevar būt kompromisu – pārtraukums ir nepieciešams. Ja nespējat sevi apturēt, tad uzlieciet sev atgādinājumu. Izkustiniet sevi, aizejiet uz tikšanos, pasportojiet. Kad atgriezīsieties pie sava projekta, paskatieties uz visu ar jaunu skatu, tad radīsies jaunas idejas un domas kā kaut ko uzlabot. Un darbs uzreiz kļūs produktīvāks.

Ceram, ka sastopamāko kļūdu saraksts būs vērtīgs priekš jums, pat ja jūs vēl joprojām pieļaujat šāda tipa kļūdas (un, visticamāk, tā arī ir). Bet zināšanas ir veiksmes un panākumu atslēga. Un katru padomu, ko jūs lasat, ir vērts atcerēties tajā brīdi, kad tas ir nepieciešams.

KAS NOTIEK MŪSU SKOLĀ?

Reģistrācija
Kontakti