Mākslīgais intelekts

Mākslīgais intelekts, iespējams, ir pasaules vadošā diskusiju un pētījumu tēma. Daudzi zina par mākslīgā intelekta mašīnām, kas atvieglo mūsu dzīvi. Bet, iespējams, nav daudz, kuri saprot, kas tas patiešām ir. Tāpēc mēs nolēmām iepazīties ar nākotnes tehnoloģiju – mākslīgo intelektu. Zemāk ir minēti trīs biežāk uzdotie jautājumi par mākslīgo intelektu un atbildes uz tiem.

Kas ir mākslīgais intelekts?

Lai saprastu šo jautājumu, ir jāapskata sekojoši jēdzieni.

Mākslīgais intelekts

Tā ir datorzinātņu nozare, kas koncentrējas uz tādu mašīnu izstrādi, kas var simulēt cilvēcīgu uzvedību. Mākslīgā intelekta sistēmas var veikt dažādus uzdevumus – attēlu uztveri, balss atpazīšanu, lēmumu pieņemšanu un valodu tulkošanu.

Algoritmi

Algoritmi ir matemātisko instrukciju secība, ko izpilda mašīnas. Būtībā šie ir vienkārši, soli pa solim, sniegti norādījumi, piemēram: dari A, pēc tam B, un pēc tam C. Veidojot mākslīgo intelektu, programmētāji sniedz norādījumus datoram, lai meklētu datus, noteiktu problēmu un iemācītos no šiem secinājumiem atrisināt problēmu.

Dator-mācība

Dator-mācība ir viens no daudzajiem algoritmiem, ko izmanto, lai izveidotu mākslīgo intelektu. Būtībā tās ir programmas, kuras bez programmētāju palīdzības izmanto datus, lai izmantotu hipotēzes. Šādi algoritmi tiek izmantoti programmās, piemēram, mūzikas aplikācijās, surogātpasta filtrēšanai vai krāpšanas noteikšanai.

“Dziļā” mācīšanās

Deep learning notiek tad, kad mašīnas mācās ar tādu pašu principu kā neironi cilvēka smadzenēs. Citiem vārdiem sakot, tas ir datora nervu tīkls. Šajā tīklā neironi ir izvietoti noteiktos slāņos. Viens slānis saņem datus no apkārtējās pasaules, nākamais slānis sniedz norādījumus par to, kā reaģēt uz saņemto informāciju. Nervu tīkls var palīdzēt atrisināt sarežģītus uzdevumus, jo vienlaikus darbojas ļoti daudz neironu.

Dabīgā valodas apstrāde

Valodas apstrāde ļauj datoriem saprast un manipulēt ar cilvēku valodu. Lai to izdarītu, datoram ir “jāsaprot” neierobežots informācijas daudzums – no gramatikas pamatiem līdz dažādiem akcentiem. Piemēram, balss atpazīšanas sistēma vispirms ieraksta skaņu, pēc tam to pārveido tekstā, un teksta informāciju var izmantot dažādām sistēmām, piemēram, tulkotājiem vai televizoriem.

Kur tiek izmantots mākslīgais intelekts?

Mākslīgais intelekts ir visur mūsu dzīvē. Piemēri:

Viedie palīgi

Viedie asistenti, piemēram, Siri, Alexa vai Cortana, veic komandas, kuras runā cilvēka valodā. Viņi var ierakstīt atgādinājumus, atrast mūziku, atbildēt uz jautājumiem.

Auto-piloti

Šodien vairākām automašīnām ir iebūvētas sistēmas, kuras “uzrauga” apkārt notiekošo darbību un nosaka gaidāmos draudus. To dara, identificējot apkārtējo tēlu un paredzot, kas var notikt.

Pirkumu ieteikšana

Lielākā daļa e-veikalu seko to cilvēku vēsturei, kuri pārlūko un iegādājas preces. Tādā veidā viņi var iesniegt personalizētus piedāvājumus. Klienti gūst labumu no tā, jo viņi ietaupa laiku, atrodot pareizās preces un palīdzot pārdevējiem saprast, kuri produkti ir vispieprasītākie.

Kādas ir pašreizējās izmaiņas mākslīgā intelekta sistēmās, kas var mainīt pasauli?

Automatizēts transports

Mākslīgais intelekts nākotnē ļaus radīt pilnībā autonomus transportlīdzekļus. Inteliģentās sistēmas ļaus transportlīdzekļiem sajust vienam otru, identificēt laika un ceļa apstākļus. Tam vajadzētu nodrošināt drošāku un ātrāku satiksmi – kā arī ietaupīt laiku un neizraisīt satiksmes sastrēgumus.

Bīstamu amatu pārņemšana

Daži darbi ir ļoti bīstami, piemēram, strādāt ar kaitīgām ķīmiskām vielām. Ar mākslīgā intelekta attīstību roboti varēs pieņemt svarīgus lēmumus, un arvien vairāk cilvēku varēs izvairīties no kaitīgiem darba apstākļiem.

Ātra un precīza medicīniska diagnostika

Mākslīgais intelekts var palīdzēt ārstam noteikt un ārstēt dažādas slimības. Mākslīgais intelekts tiek izmantots arī globālo medicīnisko datu bāzu izveidošanai, kas ļaus efektīvi salīdzināt simptomus.

 

Tādējādi ir skaidrs, ka mākslīgais intelekts 21. gadsimtā būs nozīmīgs pasaules tehnoloģiskais objekts. Ja jūs saprotat, ka šī joma Jūs interesē – sāciet pētīt mākslīgo intelektu!

KAS NOTIEK MŪSU SKOLĀ?

Reģistrācija
Kontakti