Programmēšanas valodu izcelsme

Ikviens programmētājs piekritīs, ka viens no sarežģītākajiem uzdevumiem, kas attiecas uz programmatūras izstrādes procesu, ir jauno nosaukumu izdomāšana. Lai gan jaunas progammēšanas valodas tiek radītas diezgan reti, tās tiek izmantotas ilgstoši un plašā lokā, tāpēc šiem nosaukumiem jābūt apdomātiem un viegli iegaumējamiem.

Dažreiz programmēšanas valodas tiek dēvētas kā akronīmi vai saīsinājumi (piem. HTML, SQL, BASIC utt.), dažreiz valodas nosaukumu nosaka iedvesmojošas personības, vai tā cilvēka vārds, kurš radīja šo programmēšanas valodu (piem. “Pascal”, “Turing”), kā arī mūsdienās ir sastopamas valodas ar radošu, smieklīgu nosaukumu.

C++ un C#

Abas šīs programmēšanas valodas skaitās kā C programmēšanas valodas uzlabojumi. Un C# programmēšanas valodas sintakse ir līdzīga C++ sintaksei. No sākuma C++ vajadzēja saukties kā “C with Classes” (C ar klasēm), tomēr nosaukums sanāca garš un grūti iegaumējams, tāpēc bija nolemts pārdēvēt šo programmēšanas valodu uz C++ (“++” nozīmē komandas, kas palielina vērtību).

PYTHON

Iespējam, ka pirmā doma pēc šīs programmēšanas valodas nosaukuma lasīšanas it tāda, ka tā ciešā veidā ir saistīta ar čūskām. Tomēr nekādas saistības ar tām PYTHON valodai nav.

Gvido van Rosums (angl. Guido van Rossum), šīs programmēšanas valodas dibinātājs, bija liels britu aktiera Monti Paitona (angl. Monty Python) fans. Līdz ar ko, 1991. gadā, tapa jaunās programmēšanas valodas nosaukums, kas bija īss un savā ziņā ekskluzīvs.

JAVA

90.gadu sākumā tika izveidota objektorientēta programmēšanas valoda, kuras nosaukums vispirms bija “ozols” (angl. Oak), jo šis dižais koks auga pie dibinātāju ofisa.

Sakarā ar to, ka valoda ar tādu pašu nosaukumu jau pastāvēja, bija piedāvāti vēl trīs varianti, ka valodu varētu pārdēvēt: DNA, Silk un Java. Nosaukumam Java bija dota priekšroka, jo uzņēmuma darbinieku iecienītākais dzēriens bija kafija ar tādu pašu nosaukumu (tās nosaukums nāk no Java salas, kur tika audzēta kafija). Tāpēc arī Java logotips ir viegli atpazīstams – tasīte ar kafiju.

JAVA SCRIPT

Iespējams, šīs valodas nosaumus varētu būt mulsinošs, jo bieži tiek vilktas paralēles ar Java programmēšanas valodu. Tomēr ar to Java Script nav nekādu saistību.

No sākuma Java Script vajadzēja saukties “Mocha”, vēlāk “LiveScript”. Ar laiku, Java Script uzņēmuma dibinātāji saliedējās ar Java uzņēmumu, tā arī tapa tagadējs, visiem atpazīstamais nosaukums – Java Script (kaut arī oficiālais šī programmēšanas (skriptu) valodas nosaukums ir ECMAScript). Interesanti ir arī tas, ka Microsoft uzņēmums ir izveidojis savu skripta valodas analogu, kas tiek dēvēts par  JScript.

PHP

PHP ir atklāta pirmkoda skriptu valoda. No sākuma šīs programmēšanas valodas saīsinājums atšifrējās kā – Personālā mājas lapa ( angl. Personal Home Page), tomēr PHP valodas dibinātāji vēlējas, lai atšifrējums skan mūsdienīgi un uz doto brīdi, tas tiek atšifrēts kā – PHP: Hiperteksta priekšprocesors (angl. PHP: Hypertext Preprocessor).

KAS NOTIEK MŪSU SKOLĀ?

Reģistrācija
Kontakti