Vēlamies dalīties ar mūsu absolventa Ilvara stāstu, kurš Riga Coding School apguva manuālo testēšanu, kā arī veiksmīgi uzsāka darbu uzņēmumā SEB.
Pastāsti par savu ceļa gājumu līdz šim brīdim, kad jau darbojies SEB Global Services kā testētājs.
Iepriekš strādāju pilnīgi citā sfērā – Latvijas Futbola federācijā. Aizvadīju tur 12 gadus un varētu teikt, ka futbols ir mans otrs dzīves aicinājums. Kopumā gāja labi – progresēju, attīstījos, strādāju arī ar nacionālo pieaugušo valsts izlasi. Taču vienā brīdī jutu, ka man nav tālāk kur augt, radās vēlme pēc jauniem izaicinājumiem. Tajā brīdī ilgu laiku nespēju saprast, kurā virzienā man vajadzētu doties, zuda motivācija un tas, ko darīju, vairs nesagādāja prieku. Vajadzēja pārmaiņas.
Liels paldies jāsaka manai sievai, jo viņa ir testētāja ar ļoti lielu pieredzi un vairāk nekā desmit gadus darbojas šajā sfērā. Tieši viņa mani motivēja, ka vajadzētu kaut ko mainīt un kādēļ gan nepamēģināt tieši IT nozari. Sāku pētīt kādas ir iespējas darba tirgū, līdz pilnībā nosliecos uz testēšanas specialitātes izvēli. Tas jaunas karjeras maiņas sākumam likās vieglāk, lai sāktu strādāt šajā nozarē. Tā arī atradu “Riga Coding School”. Sazvanījos un pieteicos testēšanas kursiem.
Mums bija lieliska pasniedzēja Anete Grigorjeva. Liels paldies viņai par visu, ko iemācīja un to veidu, kā motivēja mūs mācīties un pilnveidoties. Lekcijas bija interesantas un saturiski ļoti vērtīgas. Protams, liels nopelns manā jaunajā karjeras ceļā bija manai sievai un viņas māsai – testēšanas speciālistei. Viņas abas man ļoti palīdzēja un iedrošināja, jo līdz galam nebiju pārliecināts vai spēšu “ielekt” šajā vilcienā un kaut kur arī tikt tālāk.
Tā nu izgāju kursus, saņēmu kvalifikācijas sertifikātu un labu novērtējumu pārbaudījuma darbos, pēc tam uzreiz sāku skatīties aktuālās darba vakances. Šādā veidā nonācu pie “SEB Global Services” piedāvājuma – pieteicos, izturēju pārrunas un tehnisko pārbaudījumu, kā rezultātā sekmīgi ieguvu kāroto vakanci. Ļoti novērtēju uzņēmuma sniegto iespēju, uzticoties man kā vēl tikai topošajam speciālistam jaunā nozarē.
Vai sanāca saņemt darba piedāvājumu ar pirmo vakanci, uz kuru pieteicies?
Protams, ka pieteicos vairākās potenciālajās darba vietās. Neskaitot SEB, bija vēl viens piedāvājums, bet izvēlējos SEB, redzot šajā organizācijā labākas nākotnes iespējas attīstīt savu profesionalitāti un pilnveidoties kā IT speciālistam.
Ar kādā grūtībām vai pārsteigumiem saskaries pārkvalifikācijas procesā?
Grūtības, protams, ir tādas, ka sāc strādāt pilnīgi jaunā darba sfērā, kur daudzas iekšējās lietas un notiekošie procesi ir sākumā sveši. Jāsaprot, ka liela daļa darba devēju meklē cilvēkus ar pieredzi vismaz “Intermediate level” un īstenībā nemaz nav tik daudz to vietu, kas dod iespēju šiem pavisam jaunajiem speciālistiem. Par to esmu “SEB Global Services” ļoti pateicīgs – viņi manī saskatīja potenciālu un ļāva sevi apliecināt ar darbiem.
Darba meklēšanas procesā biju pieteicies vēl kādām 3-4 vakancēm, kas plaši tiek reklamētas kā īpaši draudzīgas jaunajiem speciālistiem, taču visur diemžēl saņēmu automātiskos e-pasta atteikumus.
Kāds kopumā būtu tas laika periods no kursu sākšanas līdz darba atrašanai?
Vispār es ļoti noriskēju, jo aizgāju no esošās darbavietas bez konkrētas skaidrības par tālāko nākotni karjeras perspektīvā. Darīju to apzināti ar mērķi, lai varētu šo laika periodu veltīt pašmācībai un sevis attīstībai IT jomā. Tas bija riskanti, jo man nebija pārliecības, ka es tik ātri atradīšu darbu un ka man tas vispār padodas. Aizgāju no Latvijas Futbola federācijas 2021.gada decembrī, bet jau 2022.gada martā uzsāku darbu jaunajā nozarē. Tātad – gandrīz 4 mēneši. Paveicās, jo šis periods varēja būt krietni laikietilpīgāks.
Pastāsti sīkāk kādi ir tavi pienākumi.
Mūsu departaments nodarbojas ar konkrētu finanšu instrumentu tirgus direktīvu, regulējot finanšu ieguldījumus, pakalpojumu sniegšanu utt. Vienkāršiem vārdiem – rūpējamies, lai šī reportēšana būtu laikā un atbilstu visām finanšu tirgus darbību regulējošajām prasībām. Kopumā mūsu departamentā ir sešas komandas gan Rīgā, gan Stokholmā, kas “aprīkotas” pilnā apmērā – ar biznesa analītiķiem, produktu attīstības vadītājiem (product owners), “scrum masters”, testētājiem, programmētājiem. Testētāju pienākums ir nodrošināt to, lai visas izstrādātāju veiktās izmaiņas strādātu atbilstoši biznesa noteikumiem.
Kam tu ieteiktu doties un izmēģināt jaunu specialitāti – testētājs? Kas būtu svarīgākās īpašības, prasmes?
Būtiskākais ir prasme iedziļināties detaļās un būt patstāvīgam – meklēt informāciju pašam un mācīties. Ir jābūt proaktīvam un motivētam, ar vēlmi pilnveidoties un izprast procesus padziļināti nevis pārskatīt tos virspusēji. Tāpat svarīga ir prasme īsi un precīzi formulēt jautājumus, definēt problēmas – man pie tā vēl jāpiestrādā.
Kas būtu ieteikums citiem, kas vēlas pārkvalificēties?
Pats galvenais ir būt motivētam un nevis domāt, ka vēlies kaut ko mainīt, bet arī reāli to darīt. Savā prātā mēs varam domāt par vēlamajām izmaiņām daudz, taču visam tam ir jābūt segumam balstītam uz konkrētiem lēmumiem un aktīvu rīcību. Sākumā – pieteikties kursiem. Piemēram, es testēšanas kursus izgāju divas reizes, izmantojot iespēju atkārtot un nostiprināt iegūtās zināšanas. Pirmajā reizē to darīju, strādājot paralēli iepriekšējo darbu un ja sanāca atsevišķas lekcijas izlaist, nācas kavēto atgūt vēlu vakaros, lai tiktu līdzi nākamajās lekcijās.
Ne mazāk svarīgi ir rēķināties ar finanšu ieguldījumiem. Tas ir līdzīgi kā biznesā – ja gribi kaut ko uzsākt, nepieciešams sākumā ieguldīt, šajā gadījumā – specializētajos kursos. Turklāt finanses jāsaplāno no tā viedokļa, ka darba meklēšanas periods var ieilgt.
Vēl, protams, jāpiemin spēja nodalīt prioritātes. Brīdī, kad vēlies ko mainīt, citas lietas būs jāatliek vai jānoliek malā pavisam. Tāda ir šī karjeras maiņa. Tas noteikti nav tāds vienkāršs process, jo viss mainās. Un aiz tā visa ir liels darbs, kur tu kaut ko iespējams būsi upurējis, taču tāpat vien nekas dzīvē nenotiek. Katram sasniegumam apakšā ir grūts darbs, ko cilvēki no malas neredzēs.