Apmacibas

12 PADOMI, KĀ SAGATAVOTIES ATTĀLINĀTAJAI DARBA INTERVIJAI

Pēdējo gadu laikā situācija pasaulē ir ietekmējusi gandrīz ikvienu jomu, un darba intervijas nav izņēmums, tādēļ lielākā daļa no tām tagad notiek attālināti, nevis klātienē. Un, lai gan interviju būtība ir palikusi tāda pati – noskaidrot, vai persona ir piemērota konkrētajam amatam, ļoti daudz, kas notiek citādi. Šajā rakstā vēlamies dalīties ar padomiem, kas ļaus Tev padomāt par svarīgām niansēm un lieliski sagatavoties attālinātajai darba intervijai.

 

1. Mācies darboties  ar video komunikācijas platformu

Darba devējs, kas uzaicina Tevi uz attālinātu darba interviju, visticamāk, piedāvās viņam ērtāko platformu. Tā var būt Zoom, Skype, Google Meets vai kāda cita. Ja neesi izmantojis darba devēja piedāvāto platformu, noteikti izmēģini to pirms intervijas, līdz jūties pārliecināts, ka saproti visas funkcijas. Pārliecinies arī vai Tava kamera un mikrofons darbojas šajā platformā.

 

2. Izvēlies pareizo apgaismojumu

Lai izdotos veiksmīgs zvans, ļoti svarīgs ir pareizais apgaismojums. Nekādā ziņā nesēdi tumsā, kamēr Tava kamera ir pavērsta pret logu, jo Tava seja nebūs redzama. Vislabāk ir sēdēt tieši pie loga, bet, ja saruna notiek dienas tumšajā laikā, būtu labi izvēlēties vislabāk izgaismoto vietu Tavā mājoklī. Noteikti vajadzētu izvairīties no spilgtiem gaismas elementiem, kas spīd tieši kamerā. Pirms intervijas noteikti pārbaudi, kā izskatās Tavs izvēlētais apgaismojums, lai intervijas laikā nebūtu jāstaigā apkārt meklējot labāko vietu.

 

3. Nelieto virtuālu fona attēlu

Mēs tam sakām stingru “nē”! Tieši tāpat, nedrīkst pieļaut, ka fonā ir redzama nekārtība vai ļoti raiba siena. Tas ir novērš uzmanību un izskatās ļoti neprofesionāli. Vislabāk ir atrast vietu mājās ar neitrālāko fonu, pat ja tā ir tikai tukša siena. Ļoti labi šādos gadījumos noder arī grāmatu plaukts.

 

 

4. Izvairies no traucējumiem

Ja Tu nedzīvo viens, mēģini darba intervijas laikā istabā  būt viens pats, lai neviens nerunātu un nestaigātu Tev aiz muguras. Pat tad, ja intervijas laikā mājās esi viens pats, izslēdz visas tālruņa un datora skaņas. Jebkādi traucējumi ne tikai novērsīs kvalitatīvu sarunu, bet būs arī necienīgi pret Tavu sarunu biedru. 

 

5. Pievienojies agrāk

Video zvanam Tu vari  pievienoties 15-20 minūtes agrāk, lai pārliecinātos, ka viss darbojas nevainojami. Noteikti nevajadzētu kavēt interviju,  galu galā nekur nav jābrauc un Tevi nevar pārsteigt negaidīti satiksmes sastrēgumi. Intervijas kavēšana vai atlikšana atstās patiešām sliktu iespaidu uz darba devēju.

 

6. Izvēlies atbilstošu apģērbu

Lai gan saruna ar darba devēju nebūs klātienē, arī virtuālās sarunas laikā radīsi pirmo iespaidu par sevi, tādēļ nepieciešams padomāt. Protams, apģērbs ir ļoti atkarīgs no tā, uz kādu amatu Tu pretendē – nav nepieciešams izvēlēties uzvalku, bet arī izstaipīts mājas džemperis vai pat pidžamma noteikti nav piemērota attālinātai darba intervijai.

7. Mēģini nesatraukties

Kaut arī nesatiksies ar darba devēju dzīvē, satraukums diez vai būs mazāks kā klātienes intervijā. Tāpēc sarunas dienā centies būt labi izgulējies, paēdis un dari visu, kas Tev  personīgi palīdz nomierināties. Ja joprojām ir grūti kontrolēt satraukumu, centies runāt lēnāk un skaļāk un tas Tev liks justies mierīgāk.

 

8. Skaties acīs

Citiem vārdiem sakot, skaties kamerā nevis ekrānā. Jā, Tu jutīsi vēlmi skatīties uz otra cilvēka attēlu ekrānā, bet tad šķitīs, ka Tu skaties kur citur, taču acu kontakts darba intervijas laikā ir svarīgs pat tad, ja runājat no attālināti. Pirms intervijas trenējies skatīties kamerā šādi, bet, ja vēl joprojām nejūties ērti, piestipriniet drauga foto virs kameras, tādējādi būs daudz vieglāk skatīties augšup pret kameru. 

 

9. Uzmanīgi klausies

Tas ir svarīgi arī darba intervijas laikā klātienē, bet daudz svarīgāk no attāluma, jo skaņa nebūs tik laba kā tad, kad patiešām satiksieties. Ja datora skaļruņi nav ļoti jaudīgi, iespējams, labāks risinājums būtu lietot austiņas. Centies dzirdēt visu, ko Tev saka darba devējs, un, ja Tu to nejauši neesi ko saklausījis, neizliecieties, ka esat to dzirdējis, bet noteikti palūdziet atkārtot sacīto.

 

10. Izmanto ķermeņa valodu

Pirmkārt, apsēdies tā, lai kamera būtu acu līmenī, un Tev nav jāpieliecas vai jāgriež galva neērtā veidā. Sēdi taisni, nekrusto rokas uz krūtīm, un droši žestikulē, ja vēlies. Relaksēta poza palīdzēs Tev justies ērti un atstās labāku iespaidu uz darba devēju.

 

11. Esi Tu pats

Darba devējs jau zina pamatfaktus par Tevi, jo viņš ir izlasījis Tavu CV un viņam tas ir paticis. Bet viņš nav vēl iepazinis Tevi personīgi. Necenties izlikties par to, kas Tu neesi, jo godīgums, kā visur citur dzīvē, ir tikpat svarīgs darba interviju laikā. Mēģini arī atklāt īpašības un prasmes, kas būs noderīgas darbam, ko centies iegūt.

 

12. Pildi mājasdarbus

Pirms intervijas noskaidro vairāk par uzņēmumu, kurā vēlies strādāt, un, kad ir pienācis laiks uzdot jautājumus, jautājiet ne tikai par algu, darba apstākļiem utt., bet arī par lietām, kas ir unikālas konkrētajam uzņēmumam. Tas parādīs, ka Tev patiešām interesē šis darbs, un Tu vēlies uzzināt vai iederēsies viņu komandā.

 

Mēs ceram, ka šie padomi palīdzēs Tev lieliski sagatavoties attālinātai darba intervijai. Atgādinām arī, ka atsauksmes ir ļoti svarīgas, tāpēc dažas dienas pēc intervijas noteikti uzraksti darba devējam, pasaki paldies par interviju un atvēlēto laiku un atgādini, ka esi ļoti ieinteresēts šajā amatā. Lai veicas!

 

Vēlies BEZMAKSAS karjeras konsultācijas? Reģistrējies ŠEIT

 

 

 

 

 

Registracija
Kontaktai