12 viegli pielietojami kiberdrošības padomi Tavai datu aizsardzībai

Kiberdrošība nekad nav bijusi tik svarīga kā šobrīd. Pavadot arvien vairāk laika tiešsaistē, mēs bieži norādam un dalamies ar mūsu personīgajiem datiem. Un, ja šie dati nonāks nepareizās rokās, privātā un finanšu informācija var tikt apdraudēta. Tātad gan uzņēmumiem, gan privātpersonām sensitīvo datu aizsardzība ir kritiska.

 

Kāpēc kiberdrošība ir svarīga?

Ja seko līdzi jaunumiem par dažādām tehnoloģijām, pēdējā laikā noteikti esi pamanījis, ka liela uzmanība tiek pievērsta privātumam un kiberdrošībai. Veids, kā organizācijas rīkojas ar datiem, ir nozīmīgs, un diemžēl pēdējā gada laikā ir bijuši daudzi datu pārkāpumi.

Ja datu pārkāpums ietekmē Tavus personīgos datus, privātā informācija vairs nav privāta. Hakeri varēs iegūt tādu informāciju kā Tavu personas kodu vai bankas informāciju. Un viens no izplatītākajiem datu pārkāpumu rezultātiem ir identitātes zādzība.

Uzņēmumam, kurš piedzīvojis datu pārkāpumu, ir citas sekas. Uzņēmumi var zaudēt ieņēmumus vai arī var nākties maksāt par paaugstinātām juridiskajām, PR vai apdrošināšanas izmaksām. Kā arī var tikt apdraudēts intelektuālais īpašums un datu pārkāpums var sabojāt zīmola reputāciju.

Neatkarīgi no tā, vai esi privātpersona vai uzņēmuma vadītājs, Tev ir jāaizsargā savi dati. Labāka kiberdrošības prakse var sākties ar nelieliem, individuāliem centieniem. Tātad, ko Tu vari darīt, lai Tavi dati būtu drošībā un nenonāktu nepareizās rokās?

 

Top 12 kiberdrošības ieteikumi

Šeit ir 12 vienkārši kiberdrošības padomi, kā aizsargāt savu personīgo informāciju. Neaizmirsti dalīties ar šiem padomiem arī ar saviem darbiniekiem. Tādā veidā Tu vari palīdzēt aizsargāt arī savu organizāciju.

 

1. Esi piesardzīgs par saitēm

Saites e-pastos ir izplatīts rīks, ko hakeri izmanto, lai ievilinātu cilvēkus sniegt privāto informāciju. Bieži vien tos uzdod kā bankas izrakstus, lidojumu rezervācijas vai paroles atgūšanas e-pastus.

Ja lietotājs noklikšķina uz vienas no šīm saitēm, viņš tiek novirzīts uz viltotu vietni, kas izskatās ļoti līdzīga oriģinālam. Vietne viņam lūgs reģistrēties vai ievadīt privātu informāciju. Kad hakeris ir saņēmis šo informāciju, viņam ir piekļuve lietotāja kontam.

Tāpēc esi piesardzīgs ar saitēm savos e-pastos. Ja kaut kas izskatās aizdomīgs, neklikšķini uz tā. Drošākais veids ir pašam apmeklēt pakalpojumu sniedzēja vietni, nevis iet tajā caur e-pasta saiti.

2. Dažādo savas paroles

Kaut arī ir vieglāk atcerēties vienu paroli visiem kontiem, tas nav visdrošākais veids, kā pasargāt savus datus. Vislabākā prakse ir mainīt paroli katrai izmantotajai vietnei un kontam. Tādējādi, ja Tevis izmantotā vietne vai uzņēmums saņēmis kiberuzbrukumu, nozagtie ieejas dati nedarbosies citās vietnēs. Ja Tu aizdomājies, kā vispār atcerēties visas šīs paroles, Tu neesi vienīgais, bet tas noved mūs pie nākamā punkta.

 

3. Izmanto paroļu pārvaldnieku

Paroļu pārvaldnieks (password manager) ir programma, kas glabā visas Tavas paroles vienuviet. Tev ir viena “galvenās atslēgas” parole, lai atbloķētu piekļuvi šīm parolēm. Izmantojot paroļu pārvaldnieku, Tev nebūs jāuztraucas par katras paroles atcerēšanos. Tas arī neļaus Tev pierakstīt paroles (ko nekad nevajadzētu darīt!).

LastPass, KeePass, Dashlane, 1Password un Roboform – šīs visas ir labas programmas, ko izmantot. Daudzas piedāvā bezmaksas versijas, un dažas ir pilnīgi bezmaksas. Un, ja Tu izmanto Dropbox, OneDrive, Google disku u.t.t, Tu vari saglabāt šo paroļu datu bāzi savā mākoņkrātuvē, un tā būs pieejama jebkur.

 

4. Iestati daudzfaktoru autentifikāciju

Bez daudzfaktoru autentifikācijas (MFA) iestatīšanas lietotājs var piekļūt savam kontam tikai ar lietotājvārdu un paroli. Savukārt MFA pievieno vēl vienu aizsardzības līmeni. Tā pieprasa vairāk kā 1 autentifikācijas metodi, lai pārbaudītu lietotāja identitāti, ielogojoties kontā.

Kā MFA darbības piemēru var minēt, kad lietotājs piesakās vietnē un viņam jāievada papildu vienreizēja parole. Šī vienreizējā parole parasti tiek nosūtīta uz lietotāja e-pastu vai tālruni. MFA iestatīšana rada slāņveida aizsardzību, tādējādi nepilnvarotai personai ir grūtāk piekļūt Tavai informācijai.

 

5. Izvairies izmantot debetkartes tiešsaitē

Vēl viens svarīgs kiberdrošības padoms ir saistīts ar tiešsaistes maksājumu veikšanu. Veicot tiešsaistes maksājumu, izvairies no debetkaršu izmantošanas. Vai principā visu, kas tieši saistīts ar Tavu bankas kontu.

Tā vietā izmanto opcijas, kas nodrošina papildu aizsardzību starp hakeriem un Taviem bankas kontiem. Tā var būt kredītkarte ar apdrošināšanu vai kāds tiešsaistes maksājuma veida veids, piemēram, PayPal.

 

6. Nesaglabā maksājumu informāciju

Daudzas vietnes ļauj saglabāt kredītkartes informāciju, lai nākotnē padarītu pirkšanu ātrāku un vienkāršāku. Nedari to! Uzlaušana notiek visu laiku. Nav ko nozagt, ja Tava kredītkarte nav saglabāta vietnē. Tas var šķist kā apgrūtinājums, taču mēs apsolām, ka tas nav tik slikti kā informācijas nozagšana.

7. Atjaunini savas sistēmas

Tavai programmatūrai, operētājsistēmai un pārlūkprogrammai vienmēr jābūt atjauninātai. Ja Tavs uzņēmums izmanto ugunsmūri, ugunsmūra programmatūrai arī jābūt atjauninātai. Jo vecāka ir sistēma, jo vairāk laika hakeriem ir bijis atrast tās vājos punktus. Atjauninot savas sistēmas, Tu novērs iespējas ļaunprātīgai programmatūrai vai hakeriem izmantot šīs drošības sistēmas vājās vietas.

Tātad, nākamreiz, kad redzēsi uznirstošo logu sistēmas atjauninājumā, neignorē to!

 

8. Izvairies no nezināmām mājaslapām

Šajā sociālo mediju laikmetā ir viegli kopīgot saiti tiešsaistē. Tomēr esi piesardzīgs, apmeklējot jaunas vietnes. Pastāv iespēja, ka šajās vietnēs tiek veikti “lejupielādes uzbrukumi”, kas var apdraudēt Tavus datus.

Izmantojot lejupielādes uzbrukumu (drive-by download attack), lietotājam pat nav jānoklikšķina, lai dators inficētos. Pietiek tikai ar vietnes apmeklēšanu, lai nodotu ļaunprātīgu kodu. Tāpēc vislabāk ir palikt pie labi izveidotām vietnēm, kuras pazīsti un kurām uzticies. Kaut arī šīs vietnes var uzlauzt, tas ir mazāk iespējams.

 

9. Esi piesardzīgs sociālajos tīklos

Sociālie mediji ir lielisks veids, kā uzturēt sakarus ar draugiem un ģimeni. Tomēr esi piesardzīgs, ar ko dalies tiešsaistē. Noziedznieki un hakeri var gūt daudz informācijas par Tevi, novērojot Tavu publisko profilu. Tāpat kā Tu neizpaustu visu savu personīgo informāciju svešiniekam, to arī nevajadzētu kopīgot sociālajos tīklos.

 

10. Instalē pretvīrusu programmu

Vīrusi, ļaunprātīga programmatūra, pikšķerēšanas uzbrukumi un daudz kas cits – ir tik daudz veidu, kā Tavi dati var tikt apdraudēti. Pretvīrusu programmatūras instalēšana ierīcē palīdzēs apkarot šos uzbrukumus. Pārliecinies, ka programmatūra ir aktīva un atjaunināta, un tai vajadzētu novērst digitālās drošības draudus, pirms tie ir notikuši.

 

11. Izvairies no nevajadzīgām lejupielādēm

Lejupielādes ir galvenā taktika, ko hakeri izmanto, lai piekļūtu Tavam tīklam. Lai aizsargātu datoru un datus, ierobežo lejupielāžu skaitu. Jāizvairās no ikvienas nevajadzīgas programmatūras vai pārlūka paplašinājumiem. Uzņēmumos darbiniekiem vajadzētu būt nepieciešams saņemt atļauj, pirms kaut ko lejupielādēt no interneta.

Ja uzskati, ka lejupielāde ir droša, vienmēr izvēlies pielāgoto instalēšanu un uzmanīgi to novēro. Ja automātiskās instalēšanas laikā tiek parādīti kādi papildinājumi vai paplašinājumi, noraidi tos.

12. Esi īpaši uzmanīgs

Lai gan daudzas lietas tiešsaistē ir drošas, labāk ir būt īpaši uzmanīgam, nekā pēc tam nožēlot. Jāpievērš uzmanība visām saitēm, uz kurām noklikšķini, programmatūrām, kuru lejupielādē, un vietnēm, kuras apmeklē. Nedaudz veselīgas paranojas saglabāšana attiecībā uz e-pastu, sociālajiem medijiem un internetu var palīdzēt pamanīt lietas, kas citādi paslīdētu garām.

 

Ceļā uz kiberdrošību

Ņemot vērā šos padomus, vari pārlūkot un izmantot tīmekli, vienlaikus jūtoties drošībā par savu personīgo digitālo drošību.

Ja vēlies uzzināt vairāk par kiberdrošību vai pārkvalificēties par kiberdrošības speciālistu, piesakies mūsu kiberdrošības apmācībām: https://bit.ly/2UWmxV0 

Skip to toolbar
Registracija
Kontaktai