Apmācības pieaugušajiem – Kā pārvarēt izaicinājumus?

Mainīga profesionālā vide un tehnoloģijas, kas tiek patstāvīgi atjaunotas liecina – lai saglabātu pieprasījumu darba tirgū, būs jāmācās visu mūžu. Biežākie iemesli, kāpēc pieaugušie un cilvēki ar darba pieredzi ir gatavi to darīt, ir karjeras maiņa vai plāns doties augšup pa karjeras kāpnēm savā pašreizējā darbavietā, un tādēļ viņiem ir jāuzlabo savas esošās zināšanas vai jāiegūst jaunas. Tomēr, tāpat kā jebkura inovācija dzīvē, arī apmācības, kad esi jau pieaugušais ir izaicinājums – tas prasa laiku, gatavošanos un enerģiju, turklāt tā ir liela personīgā apņemšanās. Šajā rakstā aplūkosim visus šos izaicinājumus un dalīsimies ar padomiem par to, kā tos pārvarēt.

 

Ko nozīmē būt pieaugušajam, kurš mācās?

Atšķirība starp skolēniem vai studentiem un pieaugušajiem, kas mācās, ir tāda, ka pieaugušie bieži vien ir daudz motivētāki un mērķtiecīgāki, un, kas ir svarīgi, viņi jau ir guvuši iepriekšēju pieredzi vienā vai vairākās jomās. Tomēr, pieaugušajiem, kuri mācās, bieži vien ir pienākumi – darbs, ģimene vai abi, kas ietekmē mācīšanās procesu un bieži vien attur no apmācību uzsākšanas.

 

3 GALVENIE izaicinājumi pieaugušajiem, kas vēlas mācīties:

1. Laika trūkums

Pat bez jebkādām apmācībām, veltīt pietiekami daudz laika ģimenei un darbam, kā arī atpūtai un vaļaspriekiem, reizēm sagādā grūtības. Pievienosim apmācības, un tas var izskatīties vienkārši neiespējami.

2. Finansiālas problēmas

Nauda ir svarīgs faktors, izvēloties – mācīties vai nemācīties. Pat tad, ja saproti, ka pēc kursa beigšanas tava finansiālā situācija var ievērojami uzlaboties, ieguldījums sevī konkrētajā brīdī var šķist dārgs prieks.

3. Attieksme

Izņemot laiku un naudu, vēl lielāks izaicinājums, ar ko saskaras pieaugušie, ir doma, ka viņi nav spējīgi, ir pārāk veci vai vienkārši nav piemēroti konkrētajām apmācībām. Dažreiz pieaugušie domā, ka viņiem viss ir jāsaprot un par izglītību vajadzēja izlemt jau iepriekš, un kursi ir kā atgriešanās skolā – liels solis atpakaļ. Turklāt var šķist, ka, ja tu dari ko neierastu un kaut kas neizdodas, viss kļūs vēl bezjēdzīgāk un muļķīgāk.

 

Tātad, saliekot šīs trīs lietas kopā un domājot tikai par tām, vēlme mācīties neatkarīgi no tā mērķa var ļoti ātri izzust. Taču cilvēkiem, kas pakļaujas šādām domām, bieži vien nav ne jausmas, cik daudz viņi zaudē, baidoties veikt šādu soli savā dzīvē. Tāpēc tagad centīsimies šo visu aplūkot no cita skatu punkta.

Ieteikumi, kā tikt galā ar jaunajiem izaicinājumiem: 

Labā ziņa ir tā, ka tu šeit neesi viens. Daudzi pieaugušie maina karjeru vai paplašina savas zināšanas, lai saņemtu paaugstinājumu visdažādākajos vecumos, un parasti viņiem tas izdodas. Pirmkārt, apmācības pieaugušajiem ir pilnīgi atšķirīgas no pieredzes skolā vai universitātē. Cilvēki, kas sagatavo šīs apmācības, koncentrējas uz pieaugušajiem un viņu dzīvesveidu, tāpēc viss ir pārdomāts. Turklāt nereti ir dažādi apmācību formāti, tāpēc katrs var izvēlēties atbilstoši savai situācijai un vajadzībām. Mēs aplūkosim galvenos aspektus, kas tev palīdzēs nomierināties un saprast, ka būt pieaugušajam, kurš mācās nav nedz briesmīgi, nedz sarežģīti.

1. Apmācību elastīgums

Kā jau minējām, mācības pieaugušajiem ir īpaši pielāgotas. Tātad, ir iespēja izvēlēties sev vispiemērotāko mācību laiku, var mācīties pakāpeniski, var piedalīties “bootcamp” apmācībās, kur tiek apgūts daudz īsā laika posmā, kā arī var izvēlēties tālmācību. Pirms mācību uzsākšanas ir svarīgi pienācīgi sagatavoties un saplānot savu laiku. Nozīmīgi ir padomāt par to, cik daudz laika var atvēlēt noteiktām aktivitātēm, kā arī vienoties ar ģimenes locekļiem par to, kā viņi varētu palīdzēt mācību periodā. Mācību laikā ir svarīgi veltīt pietiekami daudz laika lekcijām un jaunu zināšanu apgūšanai, lai lekcijas noritētu raiti un tu no tām varētu iegūt pēc iespējas vairāk. Ja būsi pienācīgi sagatavojies un izvēlējies piemērotāko apmācību formātu, iekļaut mācības savā ikdienas rutīnā būs daudz vieglāk.

2. Apmācību vērtība

Tiem, kuri ir satraukti par mācību izmaksām, vispirms vajadzētu pierakstīt visus iespējamos scenārijus, lai redzētu, kā viņu karjera var mainīties pēc mācībām. Ja nevēlies mainīt karjeru, bet saņemt paaugstinājumu, darba devējs, visticamāk, labprāt investēs apmācībās. Ja plāno radikālu karjeras maiņu un pašlaik tev nav līdzekļu, lai to izdarītu, Tu vienmēr vari izmantot elastīgās maksājumu iespējas.

3. Atbalstoša kopiena

Plānojot spert šādu neparastu soli, ir ļoti svarīgi, lai būtu atbalsta komanda – cilvēki, kas tevi saprot un tiecas pēc tā paša. Šādas kopienas tu noteikti atradīsi tiešsaistē. Neaizmirsti, ka, visticamāk, mācīsies nevis viens, bet grupā, kurā ir cilvēki līdzīgā situācijā, tāpēc, sperot šādu soli, iegūsi jaunus paziņas un nejutīsies viens šajā procesā. Vari lasīt arī mūsu bijušo studentu veiksmes stāstus, kas ir tik dažādi, bet vienlīdz iedvesmojoši pārmaiņām, lai stiprinātu tavu apņēmību.

 

Kā redzi, pieaugušais izglītības jomā nav tik reta parādība vai neiespējama misija. Kā vienmēr, svarīgākais ir spert pirmo soli, un tad tas viss notiks pats par sevi. Šis ir izaicinājums, kuru pārvarējuši tik daudz pieaugušie, un arī tev tas izdosies!

Registracija
Kontaktai