Apmācības pieaugušajiem. Kā pārvarēt izaicinājumus?

Nepārtraukti atjaunojamās tehnoloģijas un mainīgā profesionālā vide liecina, ka mūžizglītība būs nepieciešama, lai saglabātu pieprasījumu darba tirgū. Izplatītākie iemesli, kāpēc pieaugušie un cilvēki ar darba pieredzi to vēlas, ir tas, ka viņi vēlas mainīt karjeru, vai arī plāno virzīties uz augšu pa karjeras kāpnēm pašreizējā darbavietā, un tas prasa uzlabot esošās zināšanas vai apgūt jaunas. Tāpat kā jebkuram dzīves jaunam notikumam, arī pieauguša cilvēka apmācībai ir savi izaicinājumi – tas prasa laiku, sagatavošanos un enerģiju, un tas ir nozīmīgs ieguldījums sevī.

Šajā rakstā mēs apskatīsim visus šos izaicinājumus un dalīsimies ar padomiem, kā tos pārvarēt.

Ko nozīmē – būt pieaugušam, kurš mācās?

Atšķirība starp skolēniem un studentiem un pieaugušajiem izglītojamajiem ir tā, ka pēdējie bieži ir daudz motivētāki un mērķtiecīgāki, un jau iegūtajai pieredzei ir ievērojama nozīme. Pieaugušajiem izglītojamajiem bieži ir arī pienākumi – darbs, ģimene vai abi, un tas pavisam noteikti ietekmē mācību procesu. Tādējādi lielāka motivācija un lielāka apņemšanās nosaka šos pieaugušos izglītojamos, bet tieši šos aspektus ir visgrūtāk saskaņot.

3 galvenie izaicinājumi pieaugušam izglītojamam:

  1. Laika trūkums

Pat neapmeklējot nevienas apmācības, mēģināt saskaņot ģimeni un darbu un vēl atvēlēt laiku atpūtai un hobijiem dažreiz ir pagrūti. Pievienosim apmācību, un tas var šķist neiespējami.

  1. Finanses

Nauda ir svarīgs faktors, izvēloties studēt vai nē, kad esat pilngadīgs. Pat saprotot to,  ka kursa beigšana var ievērojami uzlabot Jūsu finansiālo stāvokli, ieguldīšana sevī šobrīd var šķist dārgs prieks.

  1. Attieksme

Neskaitot laiku un naudu, lielākais izaicinājums, ar kuru saskaras pieaugušie izglītojamie, ir uzskats, ka viņi nav spējīgi, pārāk veci vai vienkārši nav piemēroti tādām lietām kā kursi. Dažreiz pieaugušie domā, ka viņiem viss ir jāsaprot un jāizlemj un ka kursi ir kā atgriešanās skolā, kā liels solis atpakaļ. 

Tātad, saliekot visas trīs lietas un domājot tikai par tām, vēlme mācīties neatkarīgi no tā mērķa var ļoti ātri izzust. Tomēr cilvēki, kuri padodas šādām domām, bieži vien pilnībā neapzinās, cik daudz viņi zaudē.  Tāpēc mēs tagad mēģināsim visu salikt pa plauktiem. 🙂 

Padomi, kā pārvarēt gaidāmos izaicinājumus:

Daudzi pieaugušie maina karjeru vai uzlabo savas zināšanas, lai viņus paaugstinātu darbā, neskatoties uz vecumu un citiem kritērijiem, un parasti viņiem tas izdodas. Pirmkārt, apmācības pieaugušajiem ir pilnīgi atšķirīga no Jūsu iepriekšējās mācīšanās un pieredzes skolā vai universitātē. Cilvēki, kas sagatavo šīs apmācības, koncentrējas uz pieaugušajiem un viņu dzīvesveidu, tāpēc viss ir pārdomāts. Turklāt bieži ir dažādi apmācības formāti, tāpēc katrs var izvēlēties atbilstoši savai situācijai un vajadzībām. 

Zemāk mēs apskatīsim galvenos aspektus, kas palīdzēs Jums nomierināties un saprast, kā tas ir – būt par pieaugušo, kas mācās.

  1. Apmācību elastība

Jūs varat izvēlēties sev vispiemērotāko apmācības laiku, Jūs varat mācīties pakāpeniski, Jūs varat piedalīties Bootcamp treniņos, kur īsā laikā Jūs daudz iemācīsieties, kā arī varat izvēlēties tālmācību. Pirms apmācību uzsākšanas ir svarīgi pienācīgi sagatavoties un padomāt par to, kādas aktivitātes var uz laiku atmest, vai samazināt tām atvēlēto laiku, vienoties ar ģimenes locekļiem, lai viņi varētu palīdzēt apmācību periodā. Apmācības neturpināsies mūžīgi, tomēr ir svarīgi veltīt pietiekami daudz laika lekcijām un jaunu zināšanu apguvei, lai tās noritētu raiti un Jūs varētu no tām ņemt visu iespējamo. Ja esat pienācīgi sagatavojies un izvēlēsieties vispiemērotāko treniņu formātu, būs daudz vieglāk apmācību laiku iekļaut ikdienas gaitās.

  1. Apmācību vērtība

Tiem, kurus uztrauc apmācību izmaksas, vispirms vajadzētu pierakstīt visus iespējamos scenārijus, lai reāli redzētu, kā mainīsies viņu karjera pēc apmācības. Ja Jūs nevēlaties mainīt karjeru, bet tikai vēlaties paaugstināt darba kvalitāti, tikt pie paaugstinājuma esošajā darba vietā, iespējams, ka Jūsu darba devējs labprāt ieguldīs apmācībās. Ja plānojat radikālas karjeras izmaiņas un Jums šobrīd nav līdzekļu to sasniegšanai, vienmēr varat izmantot elastīgo maksāšanas iespēju priekšrocības.

  1. Atbalsta komanda

Kad plānojat spert tik neparastu soli, ir ļoti svarīgi, lai būtu atbalsta komanda, cilvēki, kuri Jūs saprot un cenšas sasniegt kaut ko līdzīgu.  Atcerieties arī par to, ka mācāties grupā, kurā ir cilvēki kā Jūs, tāpēc Jūs ātri atradīsiet jaunas paziņas, doma biedrus. Un protams, lai iedvesmotos, Jūs varat izlasīt mūsu absolventu veiksmes stāstus, kas ir tik atšķirīgi, bet vienlīdz iedvesmojoši pārmaiņām.

 

Kā redzat, pieaugušais, kas mācās, nav tik reta parādība vai neiespējama misija. Vissvarīgākais ir nebaidīties spert pirmo soli izaicinājumiem. 

Vēlam veiksmi! 😉 

Skip to toolbar
Registracija
Kontaktai