Pandēmija mums ir savā ziņā “aizvērusi durvis” uz dzīvi ārpus mājām, taču pasaule nebūt nav apstājusies – cilvēkiem joprojām ir dažādas vajadzības, viņi joprojām iegādājas preces un pakalpojumus, izmanto veselības un valdības pakalpojumus, aizpilda dokumentus, pieteikumus, pārvalda savus rēķinus utt. Galvenā atšķirība ir tā, ka lielāko daļu šo darbību tagad veic tiešsaistē. Tāpēc kiberdrošība ir aktuālāka kā jebkad agrāk. Mēs par to runāsim šajā ierakstā.
Kas ir kiberdrošība?
Kiberdrošība ir process, kas aizsargā sistēmas, tīklus vai ierīces no uzbrukumiem un ielaušanās. Šis process sevī ietver arī uzbrukuma laikā zaudēto datu atgūšanu.
Kas ir kiberuzbrukumi?
- ”Ransomware”: Tie ir uzbrukumi, kuros ļaunprogrammatūra tiek aktivizēta serverī vai failā un to “nobloķē”. Uzbrucēji šādos gadījumos parasti prasa naudu par “atbloķēšanu”.
- „Phishing“: Tie ir uzbrukumi, kur noziedznieki izliekas par kādu citu, lai no cilvēkiem iegūtu viņu personisko informāciju, piemēram, paroles vai kredītkartes datus.
- „Spyware“: Tie ir uzbrukumi, kad noziedznieks datorā instalē programmatūru, kas saglabā pārlūkošanas vēsturi, paroles, bankas lietotājvārdus un citus datus.
- Sociālo tīklu uzbrukumi: Kad uzbrucēji izveido savienojumu ar uzņēmumiem piederošiem sociālajiem profiliem, lai klientiem nosūtītu ļaunprātīgus ziņojumus.
- DoS uzbrukumi: Tie ir uzbrukumi, kur noziedznieki mēģina aizsprostot serveri, lai to palēninātu.
Kāpēc kiberdrošība ir tik svarīga?
Noziedznieki ļoti labi saprot, ka cilvēki šobrīd ir īpaši atkarīgi no interneta. Tajā pašā laikā, cilvēki ir noguruši un ne vienmēr var pievērst īpašu uzmanību savu datu glabāšanai, padarot sevi par viegliem uzbrukuma upuriem. Dažādi uzņēmumi – gan mazi, gan lieli – katru dienu saskaras ar kiberuzbrukumu risku. Pat lielās kompānijas, piemēram, eBay vai LinkedIn, pēdējos gados ir cietušas no lieliem šāda veida uzbrukumiem. Tāpēc šobrīd uztraukties par savu kiberdrošību gan privātpersonām, gan uzņēmumiem ir ļoti svarīgi. Šeit ir galvenie iemesli, kāpēc kiberdrošība ir tik nozīmīga:
- Kiberdrošība ir svarīga, lai jūs nepārkāptu likumus. Valdības visā pasaulē saprot kiberuzbrukumu nodarītos zaudējumus, tādēļ, ja uzņēmumi neaizsargā savus datus un notiek uzbrukums, kas nodarīja kaitējumu, valdība var uzlikt naudas sodu.
- Kiberdrošība nodrošina, ka bizness pēc uzbrukuma neapstājas un necieš būtiskus zaudējumus. Ja bizness būtu neaizsargāts pret uzbrukumiem, pārtraukums, kas nepieciešams bojājumu apstrādei un novēršanai, varētu ilgt līdz diviem mēnešiem, kas radītu ārkārtīgi lielus zaudējumus.
- Kiberdrošība aizsargā ne tikai uzņēmumus, bet arī klientus, jo klienti, reģistrējoties, bieži sniedz savu personisko informāciju, un personas datu “noplūde” ievērojami samazinās uzņēmējdarbības uzticību un var izraisīt arī daudz juridisku problēmu.
Kā pasargāt no kiberuzbrukumiem?
- Vienmēr pārbaudiet drošības procesus, lai lietas darbotos nevainojami.
- Jābūt plānam par to, kā rīkoties, ja rodas kiberuzbrukums.
- Regulāri atjauniniet programmatūru.
- Uzņēmumiem vajadzētu apmācīt personālu, kā rīkoties, lai novērstu uzbrukumus.
Tādējādi kiberdrošība ietaupa gan uzņēmumu, gan privātpersonu laiku un naudu, kā arī ļauj viņiem justies droši virtuālajā pasaulē.
Ja vēlaties uzzināt vairāk par kiberdrošību, lūdzu, reģistrējieties mūsu apmācībām: šeit.