Kas ir Agile un ar ko tā atšķiras no parastās projektu vadības?

Riga Coding School ikdienā mēs sastopam ļoti daudz cilvēku, kuriem interesē IT sfēra, un esam novērojuši, ka ne visiem, kas vēlas uzsākt karjeru IT sfērā, interesē tikai programmēšana – dažiem ir lielāka vēlme un talants ieņemt citus amatus. Papildus IT programmētājiem, arī projektu vadītāji ir ļoti svarīgi. IT projektu vadīšana ir diezgan sarežģīts un izaicinošs process. Šeit var palīdzēt Agile projektu vadības metodoloģijas. Šajā rakstā mēs vēlamies iepazīstināt ar Agile un izskaidrot, kā tā atšķiras no parastās projektu vadības.

 

Gan IT, gan jebkurā citā projektā galvenais ir vispirms noskaidrot klienta vajadzības, pēc tam saplānot budžetu un izveidot rīcības plānu. Bieži tiek pieņemts, ka pasūtītājs patiešām zina, ko vēlas, ka izpildītāji prot to izveidot un projekta izstrādes gaitā nekas nemainīsies. Pēc projekta pabeigšanas tas tiek testēts un nodots tālāk pasūtītājam. Patiesībā, reti kad viss notiek tik gludi un tieši šeit sākas problēmas – klients, redzot gala rezultātu, saprot, ka daļa vai lielākā daļa viņam neder vai nepatīk, un lūdz kaut ko mainīt, tad, protams, budžets vairs nepietiek un tiek izniekots papildus laiks. Un dažkārt mainīt vienu lietu IT projektos praktiski nozīmē to visu pārveidot.

 

 

Agile metodikas ir izstrādātas, lai to visu novērstu. Agile atšķiras no tradicionālās projektu vadības pirmkārt ar to, ka projekts netiek pabeigts uzreiz. Tas sākas ar to pašu rīcības plānu, mērķu un prioritāšu izvirzīšanu, bet viss tiek sadalīts mazos posmos. Atšķirībā no ierastās projektu vadības, Agile metodēs tiek sagaidīts, ka, laikam ritot uz priekšu, klients atklās, ko viņš patiesībā vēlas, izpildītāji atklās, kā to izveidot, un izmaiņas būs neizbēgamas. Tādā veidā pārsteigumi un nesakritības, budžeta un projekta izpildes laika svārstības tiek samazinātas līdz minimumam, jo katrs nelielais starpposms tiek pārbaudīts un saskaņots ar klientu. Īpaši IT projektos ir svarīgi veikt izmaiņas pēc iespējas agrāk, nevis tad, kad viss projekts ir pabeigts.

 

Agile metodoloģijas palīdz strādāt vieglāk, ātrāk un vienkāršāk, izvairīties no sarežģītām kļūdām un pārpratumiem ar klientu un, protams, ietaupīt naudu. Agile ir vispārīgs termins, kas kopumā apraksta visas metodoloģijas, kas atbilst Agile principiem. Ir dažādas metodikas – dažas no tām nosaka precīzus projekta posmus, citas atstāj lielāku brīvību un ir vairāk pielāgojamas. Metodoloģijas izvēli parasti nosaka uzņēmuma vai projekta apjoms un lielums. Pāris no populārākajām Agile metodoloģijām ir Scrum un Kanban.

 

Ja vēlies apgūt Agile metodoloģijas un efektīvi vadīt IT projektus, piesakies mūsu apmācībām ŠEIT

Skip to toolbar
Registracija
Kontaktai