Kas ir SQL un kur to var izmantot?

Mūsdienu digitālajā pasaulē datu bāzēs tiek apkopoti, uzglabāti un apstrādāti milzīgi datu apjomi. Šīs datu bāzes tiek izmantotas daudziem mērķiem, piemēram, vietņu vai uzņēmuma informācijas vākšanai. Tomēr ar datu vākšanu vien nepietiek – lai tie būtu viegli pieejami un atrodami, ir svarīgi, lai būtu veids, kā tos pārvaldīt un ērti atrast nepieciešamo informāciju. Šeit būs nepieciešama SQL programmēšanas valoda. SQL tiek šifrēts kā Strukturēta Vaicājumu Valoda (Stuctured Query Language), t.i. tā ir paredzēta, lai “sazinātos” ar datu bāzi. Izmantojot SQL, Tu vari izveidot un pārvaldīt informāciju datu bāzē atbilstoši savām vajadzībām. Tālāk mēs apskatīsim, ko var darīt, izmantojot SQL. 

 

Sakārtot datus

Informācija datu bāzē tiek saglabāta tabulas veidā. SQL komandas ļauj izveidot tabulas un shēmas, kurās tiks glabāti dati. Vēlāk šī funkcija ļauj modificēt, pievienot, dzēst datus tabulās, piešķirt nosaukumu un pārdēvēt tabulas. Šo SQL funkciju sauc par DDL (datu definēšanas valoda). 

 

Pārvaldīt datus 

Ja dati jau ir sakārtoti tabulās, bieži vien tie ir jāpārvalda šajās tabulās. Izmantojot SQL funkciju ar nosaukumu DML (datu manipulācijas valoda), tabulās var atlasīt, ievietot, dzēst vai atjaunināt datus. 

 

Aizsargāt datus 

Tā kā datu bāzēs parasti tiek glabāts liels informācijas apjoms, aizsardzība ir būtiska. SQL izmantošana var ne tikai palielināt datu drošību, bet arī pasargāt tos no nevajadzīgas izmantošanas un neautorizētas piekļuves. Izmantojot SQL funkciju DLC (datu kontroles valoda), var viegli piešķirt un atsaukt atļaujas, lai izveidotu savienojumu ar datu bāzi un modificētu datus. 

 

Pārvaldīt datu izmaiņas 

Jebkuras izmaiņas datubāzēs spēj sabojāt visus pārējos datus, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai tās tiktu veiktas īpaši drošā un kvalitatīvā veidā. Izmantojot TLC (Darījumu kontroles valoda) komandas, visas izmaiņas var veikt ļoti raiti. Turklāt šī funkcija saglabā datu bāzes stāvokli pirms izmaiņām, tāpēc problēmu gadījumā varat viegli atjaunot iepriekšējo datu bāzi. 

 

Šīs 4 funkcijas ir pamatā un parasti tiek izmantotas, taču tās noteikti nav visas SQL iespējamās funkcijas. SQL ir viena no populārākajām valodām datu bāzu pārvaldībai, jo tā ir ārkārtīgi funkcionāla un viegli lietojama. Tādējādi SQL prasme ievērojami atvieglo darbu ar datu bāzēm. 

 

Vairāk par mūsu SQL kursu lasi šeit: https://bit.ly/2VtqXmj

Skip to toolbar
Registracija
Kontaktai