Mākslīgais intelekts pret cilvēka prātu: kādas ir atšķirības?

Lai gan mākslīgais intelekts ir viens no vismodernākajiem cilvēces izgudrojumiem, tā reputācija ir ne pilnībā pozitīva. Tas ir tiešām satraucoši apbrīnojami – ja salīdzina pat ar patiesi inteliģentu cilvēku, mākslīgais intelekts vienmēr būs ātrāks un gudrāks. Patiesībā mākslīgais intelekts ļoti atšķiras no cilvēka prāta, ne tikai ātrumā. Šajā rakstā mēs centīsimies pārskatīt galvenās atšķirības.

 

Mākslīgais intelekts mācās savādāk
Mākslīgais intelekts mācās tikai vienā veidā – vācot datus. Cilvēki parasti mācās, izmantojot izmēģinājumus un kļūdas. Mēs varam atskatīties uz pagātni un neatkārtot tur pieļautās kļūdas, darīt labāk. Neviens mākslīgais intelekts vēl nav iemācījies mācīties kā cilvēks.

woman-touching-a-black-miniature-robot-toy-artificial-intelligence-human-mind

Mākslīgais intelekts ir ļoti objektīvs
Tā kā mākslīgais intelekts pieņem lēmumus, pamatojoties uz tam zināmiem faktiem, tā “viedoklis” vienmēr būs objektīvs. Cilvēkam var būt arī objektīvs viedoklis, bet tajā pašā laikā viņš var domāt subjektīvi, balstoties uz savu pieredzi.

Mākslīgais intelekts nevar pielāgoties pārmaiņām
Mākslīgā intelekta lielā priekšrocība ir tā, ka tas var darīt vienu un to pašu nesaskaitāmas reizes un nekad nenogurt. Taču, ja pēkšņi būtu jāmaina sava darba gaita, mākslīgais intelekts to nespētu izdarīt tik ātri kā cilvēks, jo vispirms tas būtu jāpārprogrammē.

close-up-photo-of-toy-bot-artificial-intelligence-human-mind

Mākslīgā intelekta darba ātrums ir “kosmisks”
Jā, cilvēks var ātri pielāgoties pārmaiņām, taču cilvēka smadzenes spēj kvalitatīvi koncentrēties tikai uz vienu lietu vienlaikus, tāpēc var paiet ilgs laiks, lai atrisinātu kādu problēmu. Mākslīgais intelekts, uzkrājis daudz informācijas, var paveikt dažus darbus pat pāris sekunžu laikā.

man-people-technology-fun-chess-robot-artificial-intelligence-human-mind

Mākslīgais intelekts nevar domāt abstrakti
Mākslīgais intelekts var iemācīties spēlēt klavieres vai videospēli. Taču mākslīgais intelekts nekad neradīs kādu burvīgu melodiju, ko spētu cilvēks guvis iedvesmu, vai neizgudros datorspēli, kurā būs iesaistīti tūkstoši.

Kā redzams, mākslīgā intelekta kapacitāte ir patiešām liela un cilvēka prātam bieži vien neiespējama, taču mākslīgajam intelektam trūkst tādu sajūtu un emociju kā empātija, spēja “lasīt starp rindiņām” un radīt brīnišķīgas lietas. Mēs uzskatām, ka mākslīgais intelekts nekad īsti nesakritīs ar cilvēka jūtīgo prātu. Kā Tu domā?

 

Vēlies apgūt prasmes IT sfērā? Izvēlies sev interesantākos kursus ŠEIT.

Registracija
Kontaktai