Tehniskā darba intervija

Ja nesen esi iemācījies programmēt un tagad plāno meklēt darbu, iespējams, uztraucies – kā veiksies darba intervijā? IT intervijas, citādi sauktas par tehniskajām intervijām, atšķiras no daudzām darba intervijām, un tām nepieciešama īpaša sagatavošanās. Tehniskā darba intervija būs vairāk kā eksāmens, tāpēc svarīgi būs parādīt, uz ko esi spējīgs.

Lai palīdzētu sagatavoties šādām situācijām, piedāvāsim rakstus par šo tēmu.  Pirmajā daļā runāsim par sagatavošanos un visu, kas jādara pirms intervijas.

Tātad, esam noteikuši 9 svarīgas lietas, par kurām vajadzētu padomāt pirms darba intervijas:

1. Gatavojies atbildēt uz jautājumu “pastāstiet par sevi”

Lai gan tas nav tieši saistīts ar programmēšanu, šis jautājums ir ļoti svarīgs, jo ļauj darba devējam saprast, kāpēc nolēmi pārkvalificēties IT jomā. Tāpēc esi gatavs īsi, bet saprotami paskaidrot, kāpēc sāki domāt par IT, kas piesaistīja un kādi ir tavi mērķi un vēlmes šajā jomā.

2. Zināt vismaz vienu programmēšanas valodu

Protams, mūsdienu programmētājam jābūt elastīgam un atvērtam jaunām zināšanām, lai varētu pielietot dažādus risinājumus savā darbā, izmantojot atbilstošās valodas. Tomēr svarīgi, lai vismaz vienu valodu pārzini perfekti. Parasti vienu un to pašu darbu var veikt, izmantojot vienu vai otru valodu, un darba devējs, visticamāk, ļaus izvēlēties, taču viņš vēlas būt pārliecināts, ka vismaz vienu no tām pārzini ļoti labi. No iesācējiem bieži tiek sagaidītas zināšanas  C#, Java vai Python.

3. Trenējieties programmēšanas izaicinājumos

Jo vairāk esi praktizējies, jo pārliecinātāks jutīsies darba intervijas laikā. Katru dienu velti laiku vismaz 2-3 izaicinājumiem. Mēģini “radīt” darba intervijas atmosfēru, kad ierobežotā laikā jāatrisina noteikts uzdevums. Šādi treniņi palīdzēs iemācīties rīkoties saspringtā stresa situācijā.

4. Labi izproti IT pamatus

Darba intervijas laikā neviens nejautās par iegaumētiem kodiem, taču ļoti iespējams, ka saņemsi jautājumu, kas ļaus darba devējam saprast, kā pārzini IT pamatus un kā spēsi tos pielietot praksē. Tātad, tavai zināšanu bāzei jābūt ļoti labai, lai tu uzreiz saprastu, ko no tevis sagaida un orientētos noteiktās situācijās.

5. Sagatavo portfolio

Protams, darba devējs sagaidīs, ka ieradīsieties uz darba interviju ar savu projektu portfolio. Veikto darbu dažādība noteikti nekaitēs, taču būtu labi, ja, izpētot turpmākā darba specifiku, tu izvēlētos un īstenotu līdzīgus projektus. Tādā veidā parādīsi darba devējam, ka šajā jomā neesi pilnīgi  “zaļš” un tev ir pieredze personīga projekta veidošanā.

6. Darba intervijas simulācija

Spēja tehniskās intervijas laikā aktīvi darboties – ir prasme. Un prasmju attīstība vienmēr atkarīga no tā, cik daudz trenējies. Protams, ja esi bijis vairāk nekā vienā darba intervijā, katru reizi jutīsies arvien pārliecinošāk, bet vari arī trenēties pirmajai intervijai.  Mācībām vari izmantot arī tīmekļa vietnes. Piemēram, pramp.com ir lieliska vieta, kur bez maksas izmēģināt tehnisko interviju.

7. Gatavojies kopā ar draugu

Ja nolēmi pārkvalificēties IT jomā, iespējams esi apmeklējis kursus un tur saticis daudz lielisku cilvēku, kuriem ir tāds pats mērķis kā tev. Piedāvā viņiem kopīgi sagatavoties darba intervijai! Divas vai vairākas galvas vienmēr ir labākas par vienu, un gatavojoties varēsiet izspēlēt sarunas, lai visi atrastos darba devēja vietā un varētu izprastu situāciju no viņu viedokļa.

8. Nekad nenoraidi uzaicinājumu uz darba interviju

Pat ja esi pieteicies vakancei, kura tev šobrīd neliekas vispiemērotākā, tomēr nepalaid garām iespēju doties uz darba interviju. Šāda pieredze būs nenovērtējama, un iespējams pēkšņi iegūsi darbu, par kuru pat nesapņoji, vai arī varēsi no tā atteikties, ja sapratīsi, ka tas galu galā nav domāts tev.

9. Neļaujies “uzdošanas sindromam”

Tas ir psiholoģisks stāvoklis, kad cilvēks sāk šaubīties un baidīties par savām spējām. Šādas sajūtas piedzīvo aptuveni 70 procenti cilvēku, kuri sāk kaut ko jaunu. Vieglākais veids, kā tikt galā ar šādām bailēm – apzināties, ka visiem ir stiprās un vājās puses, un turpinot mācīties, daudz ko vari apgūt. 

Gatavošanās tehniskajai darba intervijai nav viegls uzdevums, tomēr ceram, ka šie ieteikumi  palīdzēs iegūt nepieciešamās zināšanas un prasmes, lai tās praktiski pielietotu.

Skip to toolbar
Registracija
Kontaktai