Tradicionāli, iestājoties jaunajam gadam, cilvēki pulcējas dažādās izglītības iestādēs. Daži izmanto savu brīvo laiku, citi padziļina esošās zināšanas, bet vēl citi nolemj mainīt karjeru. Mūsu kolēģis Jevgēnijs Abdulajevs, Vilnius Coding School COO, dalās savās zināšanās un atziņās par pašreizējo situāciju IT jomā un iespējām, ko tā piedāvā tiem, kuri vēlas uzlabot prasmes vai mainīt karjeru.
Ar kādu IT mācību tirgu mēs saskaramies?
Nesatricināmā trīsvienība.
Tīmekļa programmēšana, datu analīze un testēšana jau gadiem ilgi ir bijušas vadošajā trijniekā, un tā tas būs arī šogad. Protams, arī jaunas tendences mēdz nākt un iet. Jaunie IT speciālisti ar nelielu pieredzi meklē jaunas darba vietas, un cilvēki, kuri jau vairākus gadus ir pārkvalificējušies IT jomā, meklē alternatīvas un atgriežas mācībās. Tātad esam pārmaiņu stadijā, novērojam jaunu tendenci: sākumā cilvēks apgūst IT ābeci, grunti, bet pēc tam nolemj ne tikai ienirt dziļumā, bet arī raudzīties uz alternatīviem izglītības virzieniem.
Cilvēku profili mainās.
Vēl nesen, piemēram, ja grāmatvedis nolēma mainīt profesiju, viņš vai viņa parasti izvēlējās datu analītiķa profesiju. Tagad ikviens var brīvi izvēlēties, ko vēlas, bez stereotipiem. Tas, ko cilvēks ir darījis pagātnē, kļūst arvien mazsvarīgāks un arvien mazāk ietekmē viņa izvēli.
Tiek ieslēgts augstāks pārnesums.
Ātrāka mācīšanās un pēc tam alternatīvu virzienu meklēšana ir viena no galvenajām tendencēm IT darba tirgū šogad. Ieteikums ir ātri pārvarēt sākotnējos posmus un pēc tam meklēt “kas tālāk?”. Tirgus mainās ļoti strauji, un jums ir jāseko līdzi tā tempam. Rodas jauni vai papildu virzieni, sākot no mākslīgā intelekta līdz datu risinājumiem vai jaunām sistēmām. Šādas nišas kļūst interesantas nedaudz pieredzējušiem IT speciālistiem, kuri meklē veidus, kā vēl vairāk izcelties tirgū. Tas, ka papildināsiet savas zināšanas ar kaut ko jaunu un modernu, var kļūt par jūsu priekšrocību jaunajā gadā.Piemēram, jūs pētāt kiberdrošību, mākslīgo intelektu vai WEB3.
Kiberdrošības pieaugums.
Kiberdrošības apmācības popularitāte turpinās pieaugt gan mācību iestāžu, kas tās piedāvā, gan to cilvēku skaita ziņā, kuri tās izvēlas. Forbes nesen ziņoja, ka globālajā kiberdrošības darba tirgū ir aptuveni 700 000 vakanču. Izaicinājumu sarežģī arī tas, ka prasības drošām organizatoriskām sistēmām un procesiem pastāvīgi mainās, tāpēc darba meklētāju prasmes ir pastāvīgi jāatjaunina.
Jauna IT darbinieku kategorija.
Cilvēku pārkvalificēšana ir kļuvusi par tēmu gandrīz katrā IT uzņēmumā: uzņēmumi masveidā veido IT akadēmijas un tālākizglītības kursus, aicinot cilvēkus turpināt karjeru un pilnveidoties. Cilvēkiem, kuri nolemj mainīt karjeru, mūsdienās tiek sniegta maksimāla tolerance. Uzņēmumi jau atzīst, ka tā ir atsevišķa kategorija, kas nav darbinieku piesaistīšana, izaugsme un noturēšana. Tātad viss, kas ir mainījies, ir iecietība un atvērtība attiecībā uz cilvēku pārkvalificēšanu un uzņēmumu attieksmi pret viņiem. Liels uzsvars tiek likts uz personīgajām īpašībām, pieņemot, ka tehnoloģiskās zināšanas var iegūt pēc darba uzsākšanas.
CV attīstība.
Uzņēmumu izaicinājums tikai pieaug: ar ko veikt intervijas? Kā izvēlēties? Tāpēc arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta soft skills, motivācijai, un vairs nepietiek tikai ar CV nosūtīšanu. Piemēram, pagājušā gada beigās mēs sākām izstrādāt mehānismus, lai uzņēmumiem būtu vieglāk izvēlēties kandidātus un lai katrs kandidāts varētu sevi parādīt pēc iespējas labāk. Papildus standarta CV esam ieviesuši divus jaunus elementus – prezentācijas video un “360 profilu”. Pēdējā no tām ietver formātu, kas izceļ personas unikālās īpašības, līdzīgi kā CV, no dažādiem personisko īpašību aspektiem. Tā kā kandidātu loks turpina pieaugt, viss personāla atlases tirgus turpinās attīstīties, lai kandidātiem un darba devējiem būtu vieglāk iepazīt vienam otru, tādējādi abas puses varētu gūt maksimālu labumu.