Kā sagatavoties veiksmīgai karjeras maiņai?

Pats sliktākais ir apzināties, ka tava karjera tevi vairs neinteresē un ir garlaicīga līdz spēku izsīkumam. Ja esat nelaimīgs darbā, tas var arī ilgtermiņā ietekmēt jūsu labsajūtu. Tas, ka esat nelaimīgs karjerā, var ietekmēt arī jūsu personīgo dzīvi un, kas ir vissliktākais, jūsu pašapziņu un pašvērtējumu. Ja lasāt šo rakstu, iespējams, ka jau domājat par karjeras maiņu. Tomēr varbūt jūs joprojām neesat pārliecināts vai vienkārši nezināt, kā to darīt. Varbūt jūs baidāties no neveiksmes vai vienkārši nezināt, vai tas ir finansiāli izdevīgi. Lūk, kā sagatavoties nozīmīgai karjeras maiņai.

 

Identificējiet prasmes, kas jums jāapgūst

Ja patiešām vēlaties mainīt karjeru, visticamāk, jums būs jāapgūst dažas jaunas prasmes. Jo krasākas ir karjeras pārmaiņas, jo stāvāka būs mācīšanās līkne, tāpēc pirms aiziešanas no darba pārliecinieties, ka precīzi zināt, kas jūs sagaida. Jāsprot, kuri ir jūsu prasmju trūkumi. Darba apraksti ir lieliska vieta, kur sākt. Analizējiet vēlamo amata aprakstu sludinājumu vietnēs un sastādiet sarakstu ar visām prasmēm, kvalifikācijām un īpašībām, kas bieži parādās. Atkarībā no jomas jums var būt nepieciešams apgūt pavisam jaunu kvalifikāciju. Lai nedaudz palīdzētu jums, nākamajā punktā Ieva Pilskalliete – IT personāla atlases vecākā speciāliste, IT nozares specializācijas vadītāja uzņēmumā WorkingDay Latvia, apkopoja pamatprasmes, kuras meklē IT uzņēmumi.

 

Soft skills jeb pamatprasmes, ko sagaida IT uzņēmumi

“Varu teikt, ka praktiski visās IT vakancēs, joprojām ir augsts pieprasījums. Tā ir laba ziņa visiem, kas grib iet šajā jomā, labus speciālistus joprojām vajag un visticamāk, ka vajdzēs vēl arī nākotnē. Uzņēmumi meklē sakarīgus cilvēkus, kam piemīt ne tikai hard skills, bet arī tā saucamie soft skills jeb pamatprasmes. Uzņēmumi meklē cilvēkus, kas māk runāt. Tie cilvēki, kas plāno vai grib nākt IT tirgū iekšā, tad šī komunkācija, lai vai cik introverts cilvēks būtu, viņam tomēr ir jāspēj pastastīt, piemēram, cik tālu viņš ir ticis projektā, ko viņš ir iemācījies, ko viņš ir darījis. Runas prasmi augsti novērtē. Esmu dzirdējusi, tas, protams, ne vienmēr, bet novērtē arī to, ja ir labs enerģijas līmenis, to prasa šim sakarīgajam cilvēkam, kas spēj uzturēt labu tonusu sarunai, lai ir šī ieinteresētība darba procesā un ikdienā. Uzņēmumi meklē tādu cilvēku, kurš ir atbildīgs, piemēram, ja tu esi pateicis, ka rīt izdarīsi, tad rītdien ir jābūt tai ziņai. Ja tu esi kaut ko pateicis, to arī izdari, tas ir ļoti svarīgi profesionālajā vidē. Lai var rēķināties ar otru cilvēku. Atbildība, kad var uzticēties un paļauties uz cilvēku. Uzņēmumi negrib tādu, kas ir aizspriedumains. Ko tas nozīmē? Tāds, kas strādā tikai ar konkrētām tehnoloģijām un nav gatavs mēģināt jaunas. Tomēr tehnoloģijas mainās un ir jāmācās klāt jaunas lietas un, protams, neviens negribēs riskēt, ja būs tāds, kurš pasaka: “Nē, es šo nedaru, man patīk tikai tas” vai kaut kā tamlīdzīgi. Labāk būt atvērtam un gatavam mēģināt jaunas lietas un tehnolģijas. Visiem patīk cilvēki, kuri ir atvērti jaunām tehnoloģijām un tādi, kas ir gatavi mācīties. Šis ir tas salikums, kuru arī gaida. Man liekas, IT cilvēks ir tas, kurš visu laiku mācās, jo nāk jaunas versijas, sistēmas, rīki, kas aizstāj viens otru vai iznāk vienkārši jaunāka versija, kuru ir jāapgūst. Sagaida arī to, ka cilvēks ir komandas spēlētājs, arī no introvertiem cilvēkiem. Svarīgi, lai cilvēks spēj iejusties kolektīvā un spēj komunicēt ar komandu, pat ja darbs ir attālināti,” stāsta Ieva. 

Noteikt mērķus un termiņus

Viena no sarežģītākajām lietām saistībā ar brīvprātīgu karjeras maiņu ir tā, ka tā ir brīvprātīga. Lai gan ideja atstāt veco darbu, lai strādātu kaut ko pilnvērtīgāku, ir ļoti pievilcīga, ir viegli zaudēt motivāciju, saskaroties ar realitāti, kad nākas atgriezties skolā kā pieaugušajam vai nomainīt vecāko amatu pret sākumlaika amatu. Tāpēc ir tik svarīgi noteikt mērķus un termiņus. Jums visu laiku ir jābūt plašākam redzējumam. Karjeras maiņa var būt ilgs process, tas nenotiks vienā dienā. Ieva arī apgalvo: “Prātīgi ir jāizvertē savs laiks. Visu kārtīgi ir jāsaplāno, jo tas aizņem laiku, tas nenotiek mēneša griezumā, tas visticamāk aizņems trīs mēnešus līdz pusgadam, kādam pat vairāk, lai sagatavotos IT pasaulei”. Kad esat izlēmis rīkoties, nosakiet sev karjeras maiņas termiņu, pamatojoties uz stundām, ko varat veltīt jaunu prasmju apguvei, un laiku, kas jums būs nepieciešams, lai finansētu jebkādus kursus vai kvalifikācijas. 

Pārvarēt šaubas par sevi

Karjeras maiņa ir grūta. Galvenais ir paredzēt neskaidrību brīžus un būt gatavam tiem stāties pretī, tiklīdz tie rodas. Viena no visbiežāk sastopamajām šaubām par karjeras maiņu ir saistīta ar vecumu. Nekad nav par vēlu meklēt laimi un piepildījumu, tad kādēļ gan noteikt vecuma ierobežojumu karjeras maiņai? Ieiešana pilnīgi jaunā jomā var būt biedējoša, un jums var būt grūti noticēt, ka tas ir iespējams vai ka esat pietiekami labs, lai to paveiktu. Ja jūs baidāties no neveiksmes, ir daudzas stratēģijas, ko varat izmantot, lai no jauna definētu neveiksmi un pārvarētu šīs bailes.

Ja vēlies uzzināt sīkāk par pieprasītām prasmēm IT nozarē un ieteikumus profesionālajam startam IT jomā, noskaties semināru “IT tirgus daba tendencēm” ŠEIT!

Registracija
Kontaktai