Kas ir Scrum Master?

Mēs jau iepriekš esam rakstījuši par Agile projektu vadību, kas ir īpaši piemērota dažkārt sarežģītu un izaicinošu IT procesu pārvaldībai. Viena no populārākajām Agile metodoloģijām ir Scrum, taču, lai tā darbotos raiti un nevainojami, komandai ir nepieciešams speciālists. Šajā rakstā mēs dalīsimies ar informāciju par Scrum Master amatu – kas tas ir, ko šāds cilvēks dara, kādas īpašības viņam nepieciešamas.

Kas ir Scrum master jeb Scrum komandas vadītājs?
Šī persona ir atbildīga par dažādu uzņēmuma procesu vadību. Parasti viņš nav iesaistīts lēmumu pieņemšanā par konkrētām darbībām, bet viņam ir jānodrošina, lai tās tiktu veiktas raiti. Nereti gadās tā, ka dažādu jomu darbinieki nespēj izprast, kā tiek vadīti Scrum projekti, tāpēc šāda speciālista uzdevums ir izskaidrot komandām procesus, kas ļaus darbam ritēt raitāk.

Ko Scrum master vajadzētu un nevajadzētu darīt?
Scrum meistaram nevajadzētu mudināt visus strādāt labāk un vienmērīgāk. Tieši otrādi – tam jābūt cilvēkam, kas saliedē komandu un nodrošina raitu kustību dažādos darba procesos. Scrum speciālistam jāspēj pamanīt un izteikt novērtējumu tiem, kuriem veicas labi un kuri sasniedz savus mērķus, jo tieši šie cilvēki kļūst par paraugu un iedvesmo tos, kuriem, iespējams, neveicas tik labi.

start up agile project management

Kādas ir attiecības starp Scrum Master un pārējo komandu?
Scrum Master vienmēr jābūt pieejamam, lai, saskaroties ar šķērsli, kas aptur darbu un kavē mērķu sasniegšanu, viņš varētu noteikt, kur ir problēma – varbūt kāda nodaļa par lēnu atbild citai, varbūt tiek izmantota novecojusi un/vai neefektīva programmatūra utt. Šim speciālistam arī jānodrošina raita komunikācija starp komandām, lai visi būtu informēti par notiekošajiem procesiem un jebkuras izmaiņas vienā no komandām netraucētu otras, saistītās komandas darbu tikai tāpēc, ka tās nav zinājušas par izmaiņām.

Kādas ir prasības, lai kļūtu par Scrum Master?
Principā šim cilvēkam ir jāpārzina Scrum projektu vadības metodoloģiju. Ideālā gadījumā viņš ir pabeidzis Scrum vai Agile apmācības, lai gan uzņēmumi bieži vien paši organizē apmācības, tiklīdz ir atraduši piemērotu kandidātu. Apmācības parasti ilgst tikai dažas dienas, pēc kurām persona saņem sertifikātu, kas apliecina viņa zināšanas.

Ja Tevi interesē Scrum Master amats un vēlies iemācīties efektīvi vadīt IT projektus, būt tas, kurš iedvesmo, iedrošina un uzmundrina citus, kurš cenšas nodrošināt dažādu procesu raitu norisi un novērst šķēršļus, kas tos kavē – aicinām uzzinām vairāk par Agile projektu vadību, piesakoties bezmaksas testa lekcijai! Ceram, ka šī lekcija palīdzēs Tev izlemt, vai vēlies padziļināt savas zināšanas Agile apmācībās, kurās apgūsiet gan Scrum, gan Kanban projektu vadības metodoloģijas. Šīs apmācības ilgst tikai dažas dienas, taču ir visaptverošas un mērķtiecīgas, lai Tu varētu padziļināt savas zināšanas un paaugstināt savu kompetenci IT projektu vadībā ļoti īsā laikā.

Skip to toolbar
Registracija
Kontaktai